תכנון עיצוב וביצוע הקמת גינה

גינה היא לכאורה דבר פשוט יחסית למימוש. מחליטים אילו צמחים רוצים, שותלים, קצת השקיה, קצת דישון – לא מסובך? המציאות כמובן מורכבת מעט יותר או הרבה יותר. בכדי ליהנות באמת מגינה ולמצות את מטרותיכם בהקמתה, דרושים תכנון יסודי, השקעה בעיצוב והקמה איכותית.

הקמת גינה – תכנון ראשוני

 • הגדרת מטרות – ראשית, יש להגדיר את מטרות הגינה. זה יכול להיות גינה לנוי, גינה לגידול צמחי מאכל או צמחי תבלין או אולי עצי פרי. ייתכן שתרצו ליצור אזור נעים לישיבה או אזור עם דשא שבו ילדים יוכלו לשחק. כמובן, בגינות רבות משלבים בין המטרות השונות.
 • תכנון פני השטח – בהתאם למטרות, יש נקודות מעשיות רבות לתכנון מבחינת פני השטח אשר זמינים לצורך הקמת הגינה. יש להחליט לגבי חלוקת אזורים שונים בגינה. צריך לקבוע כיצד האזורים האלה יופרדו, כולל שבילים או הצבת גדרות או אולי גידול "גדר חיה".
 • אדמה וחיפוי – יש לקבוע אילו סוגי אדמה יהיו בשימוש בגינה ואילו סוגי חיפוי לקרקע.
 • תכנון ההשקיה – חשוב מאוד, לתכנן יסודית את אופן ההשקיה, כולל מערכת השקיה אוטומטית.
 • תכנון הדישון – לצד ההשקיה, חשוב לתכנן גם את נושא הדישון, כולל התייחסות לאפשרות של שימוש במערכת דישון אוטומטית.
 • תכנון הניקוז והאיטום – יש לתכנן את הניקוז של הגינה, מבחינת מי השקיה וגם גשמים. זאת, תוך לקיחה בחשבון של מפלסים שונים בגינה עם גבהים שונים וכן מערכות ניקוז קיימות באותו מקום (כולל אם זה גג או מרפסת).
 • תאורה – תאורה מהווה היבט חיוני נוסף, שיש לתכנן מראש. מדובר על תאורה לאזור בכלל, להארת שבילים במיוחד ואולי גם "ספוטים" להדגשה אסתטית של אלמנטים ספציפיים בגינה.
 • בחירת צמחים – כמובן, יש לבחור אילו צמחים תכלול הגינה. בגדול, האפשרויות כוללות עצי נוי, עצי פרי, שתילת דשא, גידול צמחי תבלין ומאכל, פרחים מסוגים שונים, קקטוסים וסוקולנטים, מטפסים וצמחים עבור "גדר חיה". עוד אפשרות לקחת בחשבון, היא שימוש בדשא סינטטי.

מעוניינים בעיצוב גינתכם? צרו עמנו קשר

  השדות המסומנים ב * הינם שדות חובה.

  גננים בפתח תקווה
  הקמת גינה פרטית בפתח תקווה
  גינות בפתח תקווה

  כללים בסיסיים לעיצוב הגינה

  סגנון ברור – אפשר לבחור אלמנטים לגינה בנוסח "טרופי", בנוסח גנים יפניים ועוד. ניתן לעצב גינה בצורה יותר חופשית או בצורה מאוד מובנת. בכל מקרה, רצוי שלא לעשות "סלט" מבחינת הסגנונות.

  להתחשב באור הטבעי – כאמור, אחד הדברים שנתכנן הוא תאורת גינה על היבטיה השונים. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון את האור הטבעי. היכן יש שמש ישירה? באילו שעות ומאיזה כיוון? אילו אלמנטים (כולל עצים וצמחים) יגרמו לצל משמעותי, שאולי יפריע לצמחים אחרים?

  אלמנטים שאינם צמחים – כשחושבים על גינה, חושבים באופן טבעי על צמחים לפני הכול. כדאי לזכור, שמה שנותן לגינה את האופי הייחודי שלה, הוא לעתים קרובות אלמנטים אחרים. למשל ספסלים, פרגולות, פסלים או בריכת נוי.

  להבין את התחזוקה – תחזוקת גינה היא דבר חיוני, שישליך על מצבה לאורך זמן. בעלי הגינה צריכים להבין מה יהיה כרוך בטיפול השוטף בה, מבחינת עבודות נחוצות, זמנים ועלויות. בין אם הם עושים זאת לבד או שוכרים בעל מקצוע, חשוב להבין מראש מה יידרש ו"ללכת על זה" ולא להקים גינה שאפתנית מדי, שלא תתחזקו כראוי בהמשך.

  האפשרות הפשוטה יותר – במידת הצורך, ניתן לתכנן מראש, כך שתהיה לנו גינה בגישה של "אחזקה נמוכה". זו למעשה אפשרות, שכדאי להכיר ולהיות מודעים לה בכל מקרה. מדובר על צמחים שדורשים כמה שפחות טיפול (כמו גיזום), שינויים בהשקיה, דישון וכדומה. כמו כן, מדובר על היבטים משלימים שונים אשר מקדמים זאת. למשל חיפוי הקרקע, אשר מצמצם איבוד מים וכן מצמצם עיסוק בהשקיה.

  בסגנון כפרי – בתוך בתים, הנטייה היא לאסתטיקה נקייה, חדשה. בגינות לעומת זאת, סגנון פחות מהוקצע הולך כמעט תמיד טוב. ספסל מעץ מאסיבי וגס למשל או אופניים ישנות, יכולים להשתלב לא רע בעיצוב, בתור אלמנטים של מראה "כפרי".

  להתחשב במזג האוויר – מאחר שגינה חשופה לרוב למזג האוויר, צריך לקחת בחשבון את השחיקה שהדבר עשוי לגרום, לכל מה שמוצב בה. תאורה למשל, אם תיחשף לגשם, חייבת להיות עמידה לכך.

  טיפים לבחירת איש מקצוע להקמת גינות

  מומחיות – ראשית, יש למצוא בעל מקצוע שבכלל עוסק בתכנון והקמת גינות. יש מי שמתמקדים רק בתחזוקה או רק בהקמה. כך שזו נקודה שחשוב לברר והיא גם תעזור לכם לבצע סינון ראשוני.

  המלצות – חפשו על בעל המקצוע המלצות באינטרנט. בקשו ממנו הפניה ללקוחות מרוצים.

  התרשמו בעצמכם – העיפו מבט בגינות שהוא עיצב. ראשית, באתר בעל המקצוע. שנית, אם ניתן, אצל הלקוחות שממליצים עליו.

  בדקו באתר – באתר איש המקצוע, תוכלו למצוא לגביו מידע נוסף ולהתרשם מגישתו ועוד.

  כלים נטענים – עוד היבט שצריך לקחת בחשבון, הוא הטיפול השוטף בגינה לאחר הקמתה. ייתכן שתרצו לעשות זאת לבד וייתכן שתשכרו איש מקצוע גם למטרה זו. בשני המקרים, כדאי לשים לב לנושא כלי גינון נטענים. כלים אלה, יאפשרו לכם ליהנות מעבודה שקטה במיוחד. אם תעשו את העבודה לבד, הכלים הנטענים יקלו עליכם, ישפרו נוחות ויצמצמו צורך בתחזוקה. הם גם יחזירו את עלותם עם הזמן, תודות לכך שלא תצטרכו לרכוש דלק. אגב, תוכלו לבחור בסוללה, אשר ניתנת להעברה בין הכלים השונים.

  באדיבות אתר טוב תודה.

  גינות נוספות שעיצבנו

  עיצוב גינה בשילוב של מים עץ ואבן עם צמחיה מסודרת וחיפוי בחלוקי נחל מושלגים.

  לחצו להמשך הקריאה

  אנו מזמינים אתכם לצפות ב- 3 עבודות שבצענו לאחרונה: התקנת פרקט במרפסת, עיצוב גינה במרפסת ועיצוב גינה קטנה במרפסת.

  לחצו להמשך הקריאה

  עיצוב מרפסות באמצעות דק יתרונות רבים: אווירה רומנטית, אסתטיקה, ביטחון כלכלי, ניקיון ומגוון רחב של צבעים.

  לחצו להמשך הקריאה

  תכנון ועיצוב כניסה לבית פרטי עם שפע פריחות, שילוב כדים וצמחיה רב שנתית.

  גינת הכניסה נותנת לפתח הבית יופי ומשרה אווירת נעימה.

  התקשרו עכשיו לחברת אלונים
  שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
  שם:
  אימייל
  טלפון נייד:
  אנו שומרים על פרטיותך, הפרטים שלך לעולם לא יפורסמו.
  זקוקים לחברת גינון מקצועית? השאירו פרטים!